دسته بندی ها :
تلویزیون منحنی سامسونگ یا تلویزیون تخت سامسونگ؟

ورود تلویزیون‌های منحنی سامسونگ به بازار یکی از چشمگیرترین تحولات می باشد و به نظر می‌رسد مصرف کنندگان و نقادان تکنولوژی را با سوالات زیادی در رابطه باکیفیت تصویر، قیمت تلویزیون سامسونگ و ارزش خرید تلویزیون‌های منحنی روبه‌رو کرده است. نظرات و نکات مورد توجه موافقان و مخالفان تلویزیون‌های منحنی سامسونگ می‌تواند مسیر انتخاب بین تلویزیون‌های تخت و یا منحنی را روشن‌تر نماید.

زیبایی تلویزیون منحنی سامسونگ
اولین موردی که باعث شد تلویزیون منحنی سامسونگ طرفداران زیادی برای خود کسب کند، جنبه زیبایی نوآورانه آن بود. شاید خود شما هم تاکنون کمتر کسی را دیده باشید که منکر زیبایی این تلویزیون‌ها شده باشد. تنها ایرادی که مخالفان این تلویزیون ها به جنبه زیبایی شناسی آن وارد کرده‌اند، ناممکن بودن نصب آنها بر دیوار بوده است. این تلویزیون‌ها به حق چشمگیر، شیک و براق هستند و به چیدمان منزل جلوه‌ای بی‌نظیر از مدرنی هدیه می‌کند.

تحولات به روز بازار تلویزیون‌های ۴K، ایجاد تحول در روند کاری تولیدکنندگان و به دنبال آن تحول در انتظارات کاربران را در طراحی نیز به دنبال داشته است. ورود تلویزیون‌های منحنی سامسونگ به بازار یکی از چشمگیرترین تحولات می‌باشد و به نظر می‌رسد مصرف‌کنندگان و نقادان تکنولوژی را با سوالات زیادی در رابطه با کیفیت تصویر، قیمت تلویزیون سامسونگ و ارزش خرید تلویزیون‌های منحنی رو به رو کرده است. نظرات و نکات مورد توجه موافقان و مخالفان تلویزیون‌های منحنی سامسونگ می‌تواند مسیر انتخاب بین تلویزیون‌های تخت و یا منحنی را روشن‌تر نماید.

زیبایی تلویزیون منحنی سامسونگ

اولین موردی که باعث شد تلویزیون منحنی سامسونگ طرفداران زیادی برای خود کسب کند، جنبه زیبایی نوآورانه آن بود. شاید خود شما هم تا کنون کمتر کسی را دیده باشید که منکر زیبایی این تلویزیون‌ها شده باشد. تنها ایرادی که مخالفان این تلویزیون‌ها به جنبه زیبایی شناسی آن وارد کرده‌اند، ناممکن بودن نصب آنها بر دیوار بوده است. این تلویزیون‌ها به حق چشمگیر، شیک و براق هستند و به چیدمان منزل جلوه‌ای بی‌نظیر از مدرنیت هدیه می‌کنند.
از طرفی زیبایی شناسی مقوله‌ای نیست که بشود کاملاً بدون قضاوت در مورد آن صحبت کرد اما بطور قطع در نظر گرفتن دو نکته مربوط به آن در انتخاب بر اساس زیبایی شناسی به یاری شما خواهد آمد. نکته قابل توجه اول اینست که مقعر بودن ال ای دی سامسونگ به دلیل ماهیت ضخیم‌تر صفحه نمایش آنها را حجیم‌تر کرده است و از این نظر برای افرادی که به دنبال ایجاد فضاهای بازتر در خانه هستند شاید چندان مناسب نباشد.
نکته دیگر در واقع همان ایرادی است که مخالفان این نوع تلویزیون‌ها به آنها وارد می‌کنند یعنی قابلیت نصب مدل‌های جدیدتر این تلویزیون‌ها بر روی دیوار است که صورتی خوشایند نخواهد داشت و همانند تابلویی خواهد بود که به دلایل نامشخص خم شده و از اصول زیبایی مدرن به دور می‌باشد.

کیفیت تصویر در تلویزیون منحنی

ویژگی دیگری که طرفداران بسیاری را با خود همراه کرده است دلیلی است که شرکت سامسونگ برای طراحی خلاقانه تلویزیون‌های منحنی ارائه نموده. سامسونگ ارائه تصاویر در این تلویزیون‌ها را با کره چشم شما منطبق می‌داند و بنابراین شما تصاویر را روی صفحه این تلویزیون‌ها واقعی‌تر از تلویزیون‌های تخت دریافت خواهید کرد.

طرفداران تلویزیون منحنی سامسونگ معتقدند که انحنای مقعر این ال‌ای‌دی‌ها اگر چه هیچگاه به پای کیفیت انحنای موجود در تئاتر نمی‌رسد اما همان میزان کم مقعر بودن، به طور کلی بر لذت تجربه تماشای فیلم مورد علاقه شما می‌افزاید و شما را به واقعیت موجود در تصویر و قرار گرفتن در مرکز اتفاقات فیلم نزدیکتر می‌کند. این در حالیست که مخالفان تلویزیون‌های منحنی معتقدند انحنای موجود گاهی این تلویزیون‌ها را به آینه‌ای مقعر تبدیل می‌کند که باعث کشیده به نظر آمدن تصاویر شوند. این مساله زمانی بیشتر به چشم می‌آید که در زاویه‌هایی بیش از ۳۵ درجه نسبت به تلویزیون قرار بگیرید اما هنگامی که تلویزیون LED سامسونگ با صفحه‌ای تخت در مقابل دیدگان خود دارید دیگر تفاوتی نخواهد داشت در چه زاویه‌ای به تماشای برنامه دلخواه خود در تلویزیون بنشینید.

عمق تصویر در تلویزیون‌های خمیده

جنبه‌ای دیگر در تلویزیون‌های منحنی سامسونگ مطرح شده است که به نظر بی‌پایان می‌رسد و هیچگاه نتوانسته نتایجی قطعی کسب کند. این بحث به ارائه عمق بیشتر در این تلویزیون‌ها مربوط است که باعث می‌شود شما خود را در دل تصویر و جزئی از آن احساس کنید. پیدایش این مساله اصولاً به پیدایش و طراحی انحنادار این نوع تلویزیون‌ها برمی‌گردد چرا که تجربه غرق شدن در تصویر دقیقاً همان ویژگی است که این تلویزیون‌ها قرار بوده به شما هدیه کنند. در عین حال به همین دلیل هم این تلویزیون‌ها به قیمت‌های بالاتری نسبت به انواع تخت به بازار عرضه شدند.

موافقان انحنای تلویزیون‌های جدید سامسونگ طرفدار دریافت حس سه بعدی تصاویر در این ال ای دی‌ها هستند چرا که این خمیدگی عمق بیشتری به تصاویر می‌بخشد. این عمق با افزایش میزان کنتراست به ویژه در تلویزیون‌های بزرگتر از ۶۵ اینچ و مدل‌های جدیدتر خصوصاً در QLEDها بیشتر حس می‌شود و درنتیجه تجربه‌ای بسیار نزدیک به تماشای سه بعدی فیلم‌ها خلق می‌کند. همین خصوصیت باعث شده است که تلویزیون‌های منحنی سامسونگ میدان دید گسترده‌تری به شما هدیه کنند و به گفته طرفداران تلویزیون‌های منحنی سامسونگ قرار گرفتن در هر زاویه‌ای نسبت به تلویزیون هیچگونه تغییری در دریافت کیفیت بالای تصویر ایجاد نخواهد کرد و با این نظر ادعای افرادی که زاویه دید را در کیفیت تصاویر این تلویزیون‌ها موثر می‌دانند کاملاً رد می‌نمایند. البته قابل توجه است که رد این ادعا به این معناست که اگر در اطراف این تلویزیون‌های منحنی قرار بگیرید صفحه آنها را یا دست کم بخشی از آن را به کل نخواهید دید.

نتیجه‌گیری

یکی از دلایل مهم این اختلاف نظرها که در واقع توجیه‌گر و شاید به نوعی پایان دهنده به تمامی این مباحث باشد و در کمتر جایی به آن توجه می‌شود موجود بودن این تلویزیون‌ها در سایزهای مختلف است زیرا اشکالاتی که به تلویزیون‌های منحنی وارد می‌دانند با بزرگ‌تر شدن اندازه آن و در سایزهای بزرگ‌تر از ۵۵ اینچ رفته رفته رنگ می‌بازد و کمتر دیده می‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد با در اختیار داشتن بودجه کافی برای تلویزیون‌های منحنی با سایز بزرگ خصوصاً اگر از نوع QLED باشد، انتخابتان کاملاً هوشمندانه خواهد بود. اما اگر تلویزیونی با سایز کوچک‌تر در نظر داشته باشید پیشنهاد می‌شود از بین تلویزیون‌های LED، یک تلویزیون تخت سامسونگانتخاب کنید چرا که باز هم چون همیشه شما را با خود به قلب دنیای جادویی تصاویرش خواهد برد.