راهنمای خرید قهوه ساز و اسپرسو ساز

قهوه از نوشیدنی های محبوب در جهان است، اکثر افراد ترجیح میدهند روز خود را با یک فنجان قهوه ی داغ آغاز کنند. از این رو وجود یک قهوه ساز و یا اسپرسو ساز از

وسایل ضروریِ قهوه دوستان است.قهوه با خواص آنتی اکسیدان و محرک،میتوان گفت امروزه بعد از چای در جایگاه دوم قرار دارد.در این مقاله قرار است از انواع قهوه

سازها و اسپرسوسازها و هم چنین نحوه ی کار آنها صحبت کنیم.

انواع قهوه ساز 

 • موکاپات
  موکاپات یک اسپرسو ساز رو گازی است. استفاده از موکاپات برای تهیه قهوه بیشتر حالت نوستالژیک دارد. موکوپات هم مانند اسپرسوساز با فشار آب و بخار، عمل عصاره گیری قهوه را انجام می‌دهد. هرچند فشار آب در موکاپات کمتر از فشار اسپرسوساز برقی است. و یک دستگاه ساده برای آماده کردن قهوه میباشد.

 

 •  قهوه ساز خلأ یا وکیوم
  این دستگاه برای اولین باز در سال ۱۸۳۰ در برلین اختراع شد و بسیار شبیه شیشه های بِشر آزمایشگاه است.

 •  قهوه ساز کپسولی
  با اسپرسوساز کپسولی فقط کافیست کپسول‌های آماده قهوه را که درجات مختلفی در طعم و تلخی دارند درون دستگاه قرار دهید و پس از چند ثانیه یک فنجان قهوه تحویل بگیرید.

 • قهوه ترک ساز
  می توان از قهوه ی ترک ساز استفاده کرد.

 •  فرنچ پرس (French press)
  با استفاده از فرنچ پرس می‌توانید دم کشیدن قهوه تازه را با چشمان خود ببینید. فقط کافیست بعد از ریختن قهوه در دستگاه، آب داغ را روی آن بریزید و بعد از چند دقیقه اهرم فرنچ پرس را فشار دهید تا تفاله قهوه به سمت پایین هدایت شود. قهوه شما آماده است.

راهنمای خرید قهوه ساز و اسپرسو ساز

انواع اسپرسوساز

اسپرسوساز، آبِ جوش را با فشار خیلی زیاد از بین دانه‌های قهوهٔ آسیاب شده ریز می‌گذراند. قهوه اسپرسو غلیظ‌تر از قهوه‌های دیگر بوده و پایهٔ نوشیدنی‌های دیگری مانند کافه لاته و کاپوچینو است. انواع مختلفی از ماشین‌های اسپرسوساز ساده و پمپ دار وجود دارد که نوع حرفه‌ای آن نیز به‌مراتب گران‌تر از انواع دیگر است.

 • اسپرسوساز دستی
  این نوع دستگاه از دستگاه های اسپرسو ساز برقی ارزان تر است. اسپرسو ساز دستی بدون نیاز به برق و با کمک نیرویی که به اهرم های آن وارد میکنیم میتوان اسپرسو را تهیه کرد.

 • اسپرسوساز تمام اتوماتیک
  این دستگاه به دلیل اتوماتیک بودن، استفاده از آن‌هم بسیار آسان است. کافیست که شما آب، شیر و قهوه را در جای مخصوص خود در دستگاه بریزید. پس از چند دقیقه اسپرسوی شما آماده می‌شود.

راهنمای خرید قهوه ساز و اسپرسو ساز

تفاوت قهوه و اسپرسو

در ساده ترین عبارت، قهوه نوشیدنی است که با ریختن آب جوش بر دادنه های قهوه به دست می آید ، در حالی که اسپرسو یک نوع خاص از قهوه است که با ریختن آب داغ تحت فشار بر روی دانه های ریز قهوه ، نوشیدنی غلیظی بدست می آید و پایه ی کاپوچینو نیز میباشد که طرفداران زیادی بین دوستداران قهوه در سراسر جهان دارد، هم چنین یک فنجان اسپرسو گران تر از قهوه است به دلیل آن که نیاز به دما و فشار بسیار بالا دارد.

در هنگام خرید قهوه ساز به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 • ظاهر دستگاه قهوه ساز:
  قهوه سازها در بازار در انواع و اقسام مختلفی موجود هستند. این قهوه سازها را می توانید در طرح و رنگ های متفاوتی به خرید قهوه ساز بپردازید. البته تمام این قهوه ساز های یک کار را انجام می دهند و تنها ویژگی های آن هاست که تعیین کننده قیمتشان می باشد.
 • مخزن آب قهوه ساز:
  این مخزن برای ریختن آب در نظر گرفته شده است. برای تهیه قهوه کافی است میزان آب مورد نیاز خود را در این مخزن بریزید.

راهنمای خرید قهوه ساز و اسپرسو ساز

 • مخزن مخصوص قهوه:
  این مخزن به منظور قرار گرفتن قهوه در داخل آن تعبیه شده است. عموما دارای یک حالت قیف مانند به همراه توری پلاستیکی و یا فلزی است. البته در بعضی از قهوه ساز ها این مخزن وجود ندارد و از فیلترهای کاغذی استفاده می کنند.
 • قوری یا فنجان قهوه ساز:
  این قوری نیز مخصوص قهوه ساز و برای ریختن نوشیدنی آماده شده از داخل دریچه خروجی در داخل آن است. البته در برخی از قهوه سازها نیز به جای قوری یک فنجان قرار داده شده است.

راهنمای خرید قهوه ساز و اسپرسو ساز

 • آسیاب در قهوه ساز:
  برخی از قهوه های پودری که در بازار موجود هستند طعم واقعی قهوه را ندارند. این قهوه ها احتمالا به همراه ترکیبات دیگری ترکیب شده اند و با نام قهوه به شما عرضه می شوند. پیدا کردن قهوه صد در صد طبیعی و بدون نا خالصی در ایران کار مشکلی است. اما در برخی از قهوه ساز ها قابلیتی قرار داده شده است که به وسیله آن می توانید دانه های طبیعی قهوه را آسیاب کرده و از آن استفاده کنید. برای استفاده از این قابلیت دستگاه خود کافی است دانه های قهوه را در داخل مخزن آسیاب کننده قهوه بریزید و دکمه مربوطه را بزنید و بگذارید تا دستگاه شما کار خود را انجام دهد. در نهایت قهوه ای با طعم بی نظیر و کاملا طبیعی خواهید داشت.
 • سیستم قطع خودکار:
  سیستم قطع خودکار در برخی از قهوه ساز ها قرار داده شده است. این سیستم در خرید قهوه ساز به قهوه ساز شما این امکان را می دهد که در هنگام اتمام کار و آماده شدن قهوه و ریخته شدن مقدار ثابتی در داخل فنجان و یا قوری دستگاه خاموش شده و در نتیجه از کثیف شدن دستگاه شما جلوگیری خواهد کرد.
 • صفحه گرم نگهدارنده:
  این صفحه به گرم نگه داشتن قهوه کمک می کند. در واقع با وجود این ویژگی در خرید قهوه ساز اگر پس از درست شدن، قهوه برای مدتی بر روی صفحه قهوه ساز بماند نیز گرم خواهد ماند.
 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *