راهنمای خرید ماشین لباسشویی

خرید ماشین لباسشویی ؛ با توجه به تفاوت هایی بالایی که لباسشویی ها دارند ، انتخاب در بین این طیف وسیع از محصولات کمی سخت تر خواهد شد. از این رو باید نکات مهم مورد توجه قرار گیرند. لباسشویی ها در سه نوع درب از بالا که پرتابل نیز خواهنده می شوند، درب از بالاهای دوقلو و درب از جلو که اتوماتیک نیز خوانده می شوند، تولید شده اند. شما باید در ابتدا نیاز سنجی کنید و بر اساس آن انتخاب را دقیق تر کرده و در بین مدل های موجود گزینه ها را دقیق تر کنید. گزینه های درب از بالا قیمت پایین تر و امکانات کمتری به نسبت اتوماتیک ها دارند.

ظرفیت دیگ ماشین لباسشویی

ظرفیت لباسشویی یکی از پارامترهای انتخاب این محصول می باشد. از آنجا که هر چه ظرفیت لباسشویی بیشتر باشد، میزان مصرف انرژی و آب نیز بیشتر خواهد شد، لازم است در انتخاب آن وسواس به خرج دهید. خانواده های کم جمعیت می توانند با خریداری لباسشویی ۵ یا ۶ کیلوگرمی نیازشان را برطرف کنند و خانواده های بزرگتر می توانند ظرفیت بالاتری را انتخاب کنند. این میزان ظرفیت تا ۱۲ کیلوگرم قابل تغییر است. در حال حاضر لباسشویی هایی تولید می شوند که با در اختیار داشتن سنسوری به همراه خود میزان لباس های موجود را شناسایی می کنند و به طور اتومایتک برنامه دستگاه را با توجه به حجم لباسها تنظیم خواهند کرد.

قیمت مناسب ماشین لباسشویی

مقدار هزینه ای که قرار است بابت خریداری لباسشویی صرف کنید اهمیت بالایی دارد. هر چه میزان هزینه ای که قرار است برای خریداری این محصول انجام دهید بیشتر باشد، بدون شک لباسشویی با امکانات بیشتر و کیفیت بالاتری را خریداری خواهید کرد. از این رو اگر مبلغی که برای خریداری این محصول کنار گذاشته اید، کمی به آن بیفزایید تا خیالتان از شستوشوی بهتر لباسهایتان راحت شود.

تعداد برنامه های شست و شوی ماشین لباسشویی

وجود برنامه های متنوع بر روی لباسشویی به شما این امکان را می دهد بر طبق لباس هایی که قرار است بشویید، برنامه را به لباسشوییتان بدهید. این برنامه ها را می توانید بر طبق نوع و جنس پارچه انتخاب کنید و لباسشویی را راه اندازی نمایید. برنامه ها در لباسشویی دارای دو نوع می باشند. کاربر می تواند از برنامه های از پیش تعیین شده استفاده نمایید و یا اینکه خود برنامه ای را به دلخواه تنظیم کند. در نوع دوم شما دسترسی بیشتر و کنترل بیشتری بر روی برنامه لباسشویی خواهید داشت، پس انتخاب این گزینه می تواند برایتان مناسب تر باشد. در پستی جداگانه لغت نامه لباسشویی را در اختیارتان قرار داده ایم ، شما با آگاهی در مورد آنها می توانید برنامه را به طور دقیق تر تنظیم کنید.
لباسشویی ها در دو نوع تک ورودی و دو ورودی موجودند. شما می توانید با توجه به تعداد شیرهای آبی که در اختیار دارید ، لباسشوی را خریداری کنید. اگر شیر آب سرد و گرم در کنار یکدیگراند، بهتر است نوع دو ورودی را انتخاب نمایید. زیرا اگر تنها آب سرد وارد دستگاه شود ، المنت انرژی بالایی را مصرف خواهد کرد تا آب را به دمای مطلوب برساند. اگر شیر آب گرم نیز به ماشین لباسشویی متصل باشد لازم نیست برای گرم کردن آب انرژی چندانی صرف شود و مصرف انرژی محصول تا حدودی پایین خواهد آمد.

 

برنامه های متنوع لباسشویی

تعداد دور خشک کن

خشک کن برای افراد مختلف اهمیت متفاوتی دارد. با توجه به شیوه زندگی و جای کمی که افراد در اختیار دارند تا لباس های خیسشان را خشک نمایید، انتخاب لباسشویی که حداکثر خشکی را برای لباس ها ایجاد کند خالی از لطف نیست. دور خشک کن با واحد دور در دقیقه مشخص خواهد شد. عددی که بر روی لباسشویی ها درج خواهد شد حداکثر سرعتی است که لباسشویی می تواند داشته باد و افراد می توانند در هنگام شست و شو تعداد دورها را با توجه به نیازشان تنظیم نمایند. در ماشین لباسشویی های ساخت ایران این عدد در محدوده ۵۰۰ تا ۸۰۰ دور در دقیقه و در لباسشویی های خارجی این عدد از ۶۰۰ تا ۱۶۰۰ دور در دقیقه متغییر است. تعداد دور خشک کن
قبل از اینکه ماشین لباسشویی را خریداری نمایید توجه کنید که چه میزان فضا برای قرار گیری لباسشویی در آن در اختیار دارید و با توجه به فضای در دسترس اندازه لباسشویی را چک کنید. البته در اکثر لباسشویی ها عرض ۶۰ سانتیمتر و ارتفاع ۸۵ سانتیمتر برای قرار دادن لباسشویی کافیست.

موارد مهم در انتخاب مناسب‌ترین ماشین لباسشویی

 1.  اولین و مهم‌ترین نکته در انتخاب ماشین لباسشویی توجه به استاندارد بودن و رتبه برچسب انرژی آن است. بدون توجه به این فاکتور‌ها هرگز اقدام به انتخاب نکنید. این دستگاه در هفته حدود یکی دو بار استفاده می‌شود. بهتر است قبل از خرید به پارامتر‌های اصلی این دستگاه توجه کنید.
 2.  با توجه به تعداد اعضای خانواده و میزان لباسهای قابل شستشو در هر بار ظرفیت لباسشویی را انتخاب کنید.
 3. لباسشویی‌های تمام اتوماتیک معمولا با حداکثر ظرفیت ۵، ۶، ۷ و ۸ کیلوگرم ساخته می‌شوند.
 4. مسلما میزان پولی که برای خرید این دستگاه در نظر می‌گیرید یکی از عوامل مهم تعیین کننده در انتخاب آن است. اما باید توجه داشته باشید که با کمی بیشتر کردن این مبلغ، می‌توانید گزینه بهتری بدست آورید.
 5.  وجود برنامه‌های متنوع در ماشین لباسشویی به شما اجازه می‌دهد که برنامه شست و شو را متناسب با نوع و جنس لباس‌ها انتخاب کنید و نتیجه بهتری نصیبتان شود. بعضی از دستگاههای جدید علاوه بر برنامه‌های از پیش تعیین شده، این امکان را برایتان فراهم می‌آورند که به دلخواه خود برنامه‌ای را برای شستشو تنظیم کنید. در صورتی که توانایی و حوصله چنین کاری را دارید، بدانید که خرید این دستگاه‌ها خالی از لطف نیست.
 6.  اگر محل قرار گرفتن ماشین لباسشویی شما به شیر آب گرم نزدیک است. پیشنهاد می‌کنیم دستگاههای دارای دو ورودی آب (اصطلاحا دارای دو شیر) را بخرید. در این گونه ماشین‌ها اگر برای شستشو دمای بالایی نیاز باشد مقداری از اب گرم از طریق شیر تامین و در نتیجه انرژی کمتری مصرف می‌شود. در غیر اینصورت، المنت دستگاه به تنهایی باید دمای مطلوب آب را تامین کنید.
 7. سرعت خشک کن که با واحد دور در دقیقه مشخص می‌شود از دیگر مشخصه‌ها یک ماشین لباسشویی است. اگر برای خشک کردن لباس‌ها محدودیت دارید یا ترجیح می‌دهید که آن‌ها را به صورت نیمه خشک یا خشک از لباسشویی خارج کنید، بهتر است ماشین لباسشویی با دور خشک کن بیشتر انتخاب کنید.

ویژگی‌های کلی مهم در انتخاب ماشین لباسشویی

هرچه دستگاهی که تهیه می‌کنید گزینه‌های بیشتری داشته باشد طبیعتا قیمت آن بالاتر خواهد بود. بنابراین بهتر است انتخاب خود را بر اساس نیاز خود انجام دهید. علاوه بر مواردی که تا اینجا به آن‌ها اشاره شد، برخی ویژگی‌های کلی در انتخاب ماشین لباسشویی مخصوصا از نوع درب از جلو اهمیت بیشتری دارند که آشنایی با آن‌ها خالی از لطف نیست. با اینکه ممکن است فروشنده نکاتی را در خصوص عملکرد دستگاه به شما بگوید، اما داشتن اطلاع کافی در مورد هر بخش از دستگاه شما را در انتخاب دقیق‌تر و متناسب با نیاز کمک خواهد کرد.

 • تسمه‌ای یا بدون تسمه
  دسته بندی دیگری که می‌توان در مورد ماشین‌های لباسشویی در نظر گرفت داشتن تسمه و نداشتن آن است. برخی ماشین‌های لباسشویی که قیمت بالاتری دارند فاقد تسمه هستند. در این نوع مدل‌ها به جای اینکه موتور در پایین محفظه قرار بگیرد و با تسمه محفظه را به گردش در بیاورد، در پشت آن قرار می‌گیرد مستقیما و بدون واسطه این کار را انجام می‌دهد.
  از مزایای ماشین‌های لباسشویی بدون تسمه یا Direct Drive لرزش و تولید سروصدای کمتر دستگاه است. در ماشینهای لباسشویی تسمه‌ای یا Belt Drive تسمه پس از مدتی افزایش سایز می‌دهد و در نتیجه سروصدا و لرزش‌های دستگاه بسیار زیاد می شود. همچنین از آنجایی که حذف تسمه و فولی باعث کاهش اصطکاک می‌شود، مدل‌های بدون تسمه از لحاظ مصرف انرژی بهینه‌تر عمل می‌کنند. بیشینه‌ی سرعت چرخش خشک‌کن در برخی از این دستگاه‌‍‌ها به بیش از ۳۰۰۰ دور در دقیقه نیز می‌رسد که نشان از قدرت بالای موتور و مصرف بهینه‌ی این مدل‌ها دارد. همچنین اگر محفظه‌ی دستگاه بدون تسمه‌ی خود را بیش از حد پر کنید، دستگاه تشخیص داده و شستشو را آغاز نخواهد کرد؛ اما دستگاه تسمه‌ای معمولا قادر به انجام چنین تشخیصی نیست و چرخش را تحت هر شرایطی آغاز می‌کند که این موضوع می‌تواند به ضرر دستگاه تمام شود. از طرف دیگر ماشین‌های لباسشویی بدون تسمه نیز معایب خاص خود را دارند. مثلا اینکه موتور آن‌ها به ضربه و تغییرات ولتاژ حساسیت بالایی دارد. اگر تعادل دستگاه بر هم بخورد عملکرد موتور تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت و بالانس کردن مجدد آن بسیار دشوار خواهد بود. نزدیکی بیش از حد موتور به محفظه نیز می‌تواند مشکل‌آفرین باشد و تعمیر دایرکت درایوها معمولا سخت و ‌پرهزینه‌تر از بلت درایوها است.
 • نمایشگر دیجیتال
  مدل‌های جدید ماشین لباسشویی به نمایشگر دیجیتال و تنظیمات متعدد مجهز هستند؛ البته امکان اشتباه به دلیل تعدد تنظیمات وجود ندارد؛ چرا که دستگاه به طور هوشمند انتخاب‌های ممکن را محدود می‌کند. یعنی مثلا اگر شستشوی لطیف را انتخاب کنید، برای خشک کردن آن نمی‌توانید گزینه‌ی گرمای شدید را انتخاب کنید.

ماشین لباسشویی

 • ستاره‌ی انرژی یا Energy Star
  نکته‌ی مثبت در مورد دستگاه‌هایی که دارای نشان ستاره‌ی انرژی هستند این است که مصرف آن‌ها بهینه است. به طور مثال، بسیاری از این مدل‌ها دارای حسگر رطوبت لباس هستند. این حسگر کمک می‌کند تا مصرف انرژی دستگاه شما پایین بیاید. در دستگاه‌هایی که حسگر رطوبت دارند پایان یافتن فعالیت خشک‌کن به خشک شدن لباس بستگی خواهد داشت نه پایان یافتن زمان تعیین شده برای خشک کردن.
 • سرعت گردش خشک‌کن (Spin speed)
  هر چه سرعت گردش یا دور در دقیقه‌ی دستگاه شما بالاتر باشد قدرت خشک کردن آن بالاتر است. البته این بدین معنا نیست که دستگاهی که مثلا سرعت چرخش آن ۱۲۰۰ دور در دقیقه است تنها با همین سرعت کار می‌کند؛ بلکه این سرعت بر اساس نوع لباس و میزان خیسی آن‌ها تنظیم می‌شود. مثلا برای لباس‌های نازک ۳۰۰ تا ۵۰۰ دور در دقیقه و برای لباس‌های ضخیم مانند شلوار جین ۱۰۰۰ دور در دقیقه سرعت چرخش مناسبی است.

ویژگی‌های سودمند یک ماشین لباسشویی :

صرفه نظر از نوع ماشین لباسشویی، به آپشن های لباسشویی موردنظر خود دقت کنید برای مثال آپشن سطح آب برای لباسشویی های کوچک، متوسط و بزرگ، آپشن یا دکمه‌ای برای تنظیم چرخش کم درام برای کاهش چین و چروک لباس، برنامه‌های شستشو مختلف، بخار، شستشوی اضافی و … .

همانند ویژگی جدید ماشین لباسشویی سامسونگ (AddWash) که پیش‌تر بیان کردیم، تولیدکنندگان در پی راه‌کارهای تازه برای تولید و ساخت مدل‌های متفاوت هستند. برند تجاری دیگری که شهرت خوبی در نوآوری دارد، میله (Miele) است که عمدتاً به خاطر تکنولوژی شستشوی فوق‌العاده TwinDos (که میزان مواد شوینده برای شستشوی لباس‌ها را تخمین میزند و در مناسب‌تری زمان مواد شوینده را به لباس‌ها اضافه می‌کند و نتیجه بسیار خوبی از شستشوی لباس‌ها به دست می‌آید.) شهرت دارد؛ اما چه ویژگی‌های دیگری را باید در ماشین های لباسشویی جدید جستجو کنید؟ در ادامه بهترین راهنمای خرید ماشین لباسشویی در این مورد بیشتر توضیح می دهیم.

 • برنامه‌های شستشو

  شستشوی لباس با حدس و گمان را فراموش کنید و برنامه شستشوی مناسب را برای لباس‌های خود انتخاب کنید. ماشین های لباسشویی برنامه‌های مختلف شستشو مطابق با جنس‌های مختلف پارچه دارند. برای مثال برنامه شستشو مخصوص ملحفه و روتختی، لباس‌های تیره و روشن، پارچه‌های ظریف و … که بر اساس قیمت تولیدکننده و قیمت ماشین لباسشویی متفاوت هستند.

  برنامه شستشو را با توجه به نوع پارچه انتخاب کنید:

  • پارچه‌های ظریف به مراقبت بیشتری به هنگام شستشو نیاز دارند. برای مثال ابریشم زود پاره می‌شود.
  • همچنین لباس‌های رنگ روشن و سفید نیاز به شستشوی بیشتری دارند تا تمام لکه‌های آن‌ها از بین برود.

  نگران نباشید در لباسشویی های جدید برنامه‌های متنوع برای پارچه‌های مختلف وجود دارد.

بهترین راهنمای خرید ماشین لباسشویی

 

 • تایمر متغیر/ شستشو با تأخیر
  یکی از رایج‌ترین ویژگی‌های ماشین لباسشویی داشتن تایمر متغیر است که به شما اجازه می‌دهد مدت‌زمان برنامه شستشو را کنترل کنید و همچنین زمان شستشو با تأخیر را تنظیم کنید. اگر ساعات پیک مصرف برق را بدانید، به کمک این ویژگی می‌توانید هزینه‌های مصرف برق خود را کاهش دهید.
 • کنترل دما
  توانایی تنظیم دمای آب شستشو یکی دیگر از ویژگی‌های مفید است. با استفاده از این امکان مثلاً می‌توانید برنامه شستشو را برای پارچه‌های مختلف که نیاز به شستشوی ظریف با آب سرد یا شستشوی قوی با آب گرم دارند، تنظیم کنید. معمولاً استفاده از آب سرد برای بسیاری از شستشوها به‌خوبی آب گرم عمل می‌کند و با این کار می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.
 • منطق فازی
  به کمک این ویژگی فوق‌العاده، ماشین لباسشویی به‌صورت خودکار چرخه شستشوی مناسب را با توجه به مقدار لباس‌ها و میزان کثیفی آن‌ها انتخاب می‌کند. همچنین مقدار دقیق آب و مواد شوینده مورد نیاز را محاسبه می‌نماید.
 • شستشوی حبابی
  این ویژگی باعث ایجاد حباب‌هایی می‌شود که آب و مواد شوینده را به عمق پارچه می‌رساند و باعث افزایش کیفیت شستشو و همچنین صرفه‌جویی در مصرف برق می‌شود.
 • شستشوی سریع
  این ویژگی برای مواقعی که فرصت کمی دارید و به لباس خود نیاز دارید می‌تواند مفید باشد.
 • صفحه نمایش ال سی دی
  صفحه نمایش های بزرگ‌تر وضوح بیشتری دارند، خواندن را آسان‌تر می‌کنند و اطلاعات مفیدی درباره مدت‌زمان باقی‌مانده تا پایان شستشو و یا خطای به وجود آمده در حین کار ماشین می‌دهند.
 • کنترل‌های هوشمند
  برخی از مدل‌های ماشین لباسشویی مرزهای نحوه ارتباط ما با لوازم خانگی را به‌طور چشمگیری تغییر می‌دهند. روش‌های کنترل جدید همچون رابط‌های کاربری لمسی امکان شخصی‌سازی بیشتری را فراهم می‌کنند (مهاجرت از کنترل‌های مکانیکی استاندارد). حتی برخی از ماشین های لباسشویی پیشرفته به کاربر اجازه می‌دهند که از راه دور و از طریق گوشی هوشمند خود، دستگاه را کنترل کنند. ماشین های لباسشویی سامسونگ از برجسته‌ترین نمونه‌های ماشین های لباسشویی هوشمند هستند. کنترل‌ هوشمند می‌توانند برای شروع شستشو قبل از اینکه به خانه برسید و یا برای تنظیم برنامه شستشو قبل از ترک خانه مفید باشد.
 • جنس بدنه (پلاستیک یا پورسلین در مقابل استیل ضد زنگ)
  مواد اولیه ساخت درام یک ماشین لباسشویی ویژگی‌ای است که به‌شدت به قیمت و کیفیت کلی ساخت لباسشویی بستگی دارد. این بخش از ماشین لباسشویی بیشترین استفاده را دارد، بنابراین مواد بهتر باعث دوام بیشتر خواهد شد. لباسشویی های ارزان قیمت اغلب از درام‌هایی با جنس پلاستیک محکم یا سرامیک ساخته‌شده‌اند درحالی‌که در مدل‌های گران‌تر از استیل ضدزنگ ساخته‌شده‌اند.
 • نوع چرخش یا حرکت درام
  ماشین های لباسشویی مدرن درام خود را به یکی از دو روش زیر از طریق موتور به حرکت در می‌آورند: یا به‌صورت مستقیم به موتور وصل هستند (بدون تسمه) و یا اینکه به‌طور غیرمستقیم با استفاده از یک تسمه موتور را به درام وصل می‌کنند (با تسمه). ماشین لباسشویی های بدون تسمه حرکت کمتری دارند بنابراین کمتر مستعد شکستگی و سروصدا است. همچنین کنترل بیشتری روی درام دارند که اجازه تنظیمات سریع و آپشن های برنامه های متخلف را می‌دهد. مسئله قابل‌توجه در مورد لباسشویی های بدون تسمه این است که موتور نیاز به طراحی خاص دارد تا با اندازه و ظرفیت ماشین لباسشویی متناسب باشد و بتواند مقدار انرژی مناسبی را برای به حرکت دراوردن درام به دست آورد که این امر منجر به بالا رفتن قیمت لباسشویی می‌شود.
قبلی «

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *