محصولات جدید لوازم خانگی جی پلاس

شرکت گلدیران که حدود ۳۰ سال تنها نماینده رسمی برند کره ای ال جی در بازار لوازم خانگی ایران بود، پس از خروج ال جی تمام توان خودرا به کار گرفت تا برند گلدیران را زنده نگه دارد و بر همین اساس به دنبال ایجاد یک برند جدید داخلی در بازار لوازم خانگی ایران بود.

خروج بدعهد آمریکایی و ناتمام ماندن قصه ی برجام باعث شد تا دور جدید تحریم ها با هدف نابودی اقتصاد ایران آغاز شود. هدف اصلی تحریم های آمریکا ساقط کردن صنایع اصلی کشور از جمله صنعت لوازم خانگی بود چنانکه با اولین تشر قمار باز آمریکایی بسیاری از شرکای قدیمی شرکت های تجاری ایران با بلیت یکطرفه، ایران را به مقصد کشورهای خود ترک کردند.

صنعت لوازم خانگی ایران از ابتدای سال ۹۷ روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشت. وابستگی شدید به مواد اولیه وارداتی و همچنین دلبستگی تولیدکنندگان داخلی به شرکای تجاری شان باعث شد تا تولید لوازم خانگی در ایران با افت شدیدی همراه شود اما این پایان ماجرا نبود.

با توجه به این که سهم عمده ای از بازار لوازم خانگی ایران در اختیار دو برند کره ای سامسونگ و ال جی بود، خروج این شرکت ها از بازار ایران فرصت را برای تولیدکنندگان داخلی فراهم کرد تا به باوری برسند که می توانند بدون اتکا به خارج، تولید محصولات با کیفیت را آغاز کنند چنانکه جدال برای کسب سهم بازار بیشتر، میان تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی آغاز شد.

گلدیران

شرکت گلدیران نیز از این قائده مستثنی نبود و همین امر باعث شد تا چند ماه پیش بیلبردهای روی خوش زندگی باز می گردد سطح شهر تهران را پر کند. تلویزیون جی پلاس اولین محصول معرفی شده فرزند گلدیران بود تا نام گلدیران نیز در دفتر برندهای ملی ایران ثبت شود.

مهر ماه سال جاری ال کا ایران خبری را به نقل از یک منبع آگاه در خصوص رونمایی سه محصول جدید گلدیران در ماه های آینده، منتشر کرد و بلاخره غروب آخرین روز سال ۲۰۱۹ میلادی این خبر ال کا ایران تایید شد. گلدیران طی مراسمی در گالری باروک نه تنها سه محصول، بلکه از ۸ محصول خود رونمایی و به صورت غیر منتظره ای پا به عرصه تولید موبایل نیز گذاشت.در همین رابطه حسین تنهایی؛ قائم مقام گروه گلدیران به خبرنگار ال کا ایران گفت : از سال ها پیش قصد داشتیم برند ملی خودرا ثبت کنیم. تحریم ها هر چند سخت اما نتوانست جلوی اراده ملی ایران مقاومت کند و ما امروز شاهد تکمیل شدن سبد محصولات جی پلا هستیم.

وی افزود : سعی ما بر آن است که با دانش مهندسان و نخبگان ایرانی تمامی محصولات خودرا تا حد امکان داخلی سازی کنیم. در حال حاضر هیچ مشکلی در تامین قطعات خود نداریم و برای تولید محصول از با کیفیت ترین قطعات موجود در بازار جهانی استفاده می کنیم. باور ما این است که نباید مشتریان از کیفیت محصولات ما ناراضی باشند و بر همین اساس قطعات مورد نیاز وارداتی خودرا از بهترین و با کیفیت ترین تامین کنندگان چینی تامین می کنیم.

تنهایی ادامه داد : محصولات جدید لوازم خانگی جی پلاس همگی از به روز ترین تکنولوژی های روز دنیا بهره می برند و از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند. سال ها تجربه که نتیجه همکاری با برند ال جی بود کمک کرده تا مسیر درستی را برای تولید محصول انتخاب کنیم.

وی گفت : هم اکنون کارخانه های تولیدی ما مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های تولیدی است. همچنین حضور مدیران کره ای با تجربه و البته مدیرانی از کشورهای دیگر کمک می کند تا به بهترین شکل ممکن به روند تولید محصولات با کیفیت ادامه دهیم. هدف ما تولید محصولات ارزان و با کیفیت جهانی است تا خریداران داخلی حتی در شرایط تحریم نیز بتوانند از لوازم خانگی به روز استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار ال کا ایران در این مراسم ۸ محصول جدید لوازم خانگی جی پلاس معرفی شد. نسل جدید تلویزیون های جی پلاس با کیفیت UHD ، دستگاه تصفیه هوا جی پلاس ، کولر جی پلاس ، اسمارت وایت برد جی پلاس ، ماشین ظرفشویی جی پلاس ، ماشین لباسشویی جی پلاس ، یخچال و ساید بای ساید جی پلاس ، مانیتور جی پلاس و همچنین موبایل جی پلاس محصولات جدید این برند ایرانی بودند که در این مراسم رونمایی شدند.

به غیر از تلویزیون های جی پلاس که در بازار موجود است، قیمت دیگر کالاهای معرفی شده هنوز اعلام نشده است اما به گفته مدیران ارشد این شرکت، این محصولات تا پایان سال تولید و در بازار شب عید به بازار لوازم خانگی ایران عرضه خواهد شد.

وی افزود : عرضه این محصولات به بازار ایران کمک خواهد کرد تا در بازار شب عید با کمبود کالا مواجه نشویم و خریداران به راحتی بتوانند محصولات مورد نیاز خودرا خریداری کنند.

میری ادامه داد : مدیران برند سام که جایگزین محصولات سامسونگ در ایران شده است نیز قول داده اند تا ظرف یک ماه آینده اولین محصول سام را که تلویزیون سام است تولید و به بازار لوازم خانگی ایران عرضه کنند.

در ادامه مراسم رونمایی محصولات جدید لوازم خانگی جی پلاس علیرضا لاهیجانیان؛ معاونت بازاریابی و برنامه ریزی فروش گلدیران به خبرنگار ال کا ایران گفت : برای شرکت گلدیران که بیش از ۳۰ سال شریک تجاری ال جی در ایران بود و محصولات این برند را به بازار ایران عرضه می کرد، معرفی برند داخلی یکی از اهداف مهم و به نوعی آرزو گلدیران محسوب می شد.

وی ادامه داد : این هدف سال ها به دلایل مختلف تحقق نیافت اما تحریم ها فرصت خوبی را برای ما فراهم کرد تا توانایی خود را در معرفی برند داخلی نشان دهیم.

لاهیجانیان گفت : مراسم امشب و معرفی محصولات جدید برند ملی جی پلاس بهانه ای بود تا در حقیقت استراتژی های خودرا برای توسعه این برند بازگو کنیم. هدف ما این است که لوازم خانگی جی پلاس به ماه و به سال در تغییر باشد و به صورت مداوم محصولات جدید و با کیفت را تولید و معرفی کنیم.

در پایان این گزارش خبرنگار ال کا ایران به سراغ کیوان شکرانی؛ مدیر برند گلدیران رفت و از آینده جی پلاس، اهداف آن و همچنین هدف از ورود جی پلاس به تولید موبایل پرسش هایی را مطرح کرد.

کیوان شکرانی گفت : هدف ما از برگزاری این مراسم ارسال پیامی به مردم ایران بود که بگوییم گلدیران با برند جی پلاس، با قدرت به بازار لوازم خانگی ایران برگشته است.

وی ادامه داد : ورود به بازار موبایل و تولید این محصول جسارت و البته شهامت زیادی می خواهد. گلدیران درس های زیادی از همکاری با برند ال جی گرفته است و امیدواریم این تجربه کمک کند تا در بازار موبایل بتوانیم موفق شویم.

پلاس با گارانتی گلدیران اسفند ماه از راه می‌رسند

«حسین تنهایی»، قائم مقام شرکت گلدیران در گفتگو با دیجیاتو این مسئله را تایید و اعلام می‌کند که از اسفند ماه باید منتظر حضور تلویزیون‌های جدید گلدیران به نام «جی پلاس» در بازار باشیم. او در همین رابطه می‌گوید:

«احساس من این است که اگر آدم صبر داشته باشد و کار اصولی انجام دهد، محدودیت‌ها باعث خیر و برکت می‌شود. پس از اینکه شرکت ال‌جی متوجه شد که نمی‌تواند به ما کالا بدهد، رضایت داد تا ما بتوانیم برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه، به سراغ برندهای دیگر برویم. ما هم به این نتیجه رسیدیم که بهتر است به جای اینکه برویم برندهای مختلف را وارد و تولید کنیم، به سراغ برندی برویم که پایه داخلی داشته باشد. از طرفی هدف‌مان این است که با توجه به تجربه‌ و سوابقی که از تولید محصولات خارجی داریم، بتوانیم کیفیت خوبی را ارائه دهیم. حالا شروع کرده‌ایم و بعضی قطعات را از جاهای مختلف و همچنین داخل کشور تامین کرده‌ایم. برند «جی پلاس» که در اصل «گلدیران پلاس» است را نیز ثبت کرده‌ایم و این محصولات را در اسفند ماه و قبل از عید به بازار عرضه می‌کنیم.»

حسین تنهایی، قائم مقام شرکت گلدیران
«می‌خواهیم به تدریج نیاز به قطعه خارجی را کاهش دهیم»

قائم مقام شرکت گلدیران در پاسخ به این مسئله که آیا در نهایت با محصولی ایرانی روبه‌رو هستیم یا چینی، به دیجیاتو می‌گوید: «این محصول داخلی است. نکته اینجاست که هیچ‌کدام از کشورهای اروپایی یا آمریکایی که تلویزیون تولید می‌کنند، همه چیز را خودشان تولید نمی‌کنند و بعضی از قطعات را از چین یا کره دریافت می‌کنند. نمی‌شود گفت هیچ قطعه خارجی در جی پلاس به کار نمی‌رود، اما بنایی که داریم این است که به تدریج، نیاز ما به قطعه خارجی کمتر شود. با این حال در هر صورت خودتان هم می‌دانید که ماژول [پنل نمایشگر]، در کل دنیا توسط پنج یا شش شرکت تولید می‌شود. شرکت‌هایی مثل سامسونگ و ال‌جی. حتی امروز شرکت‌هایی مثل سونی یا پاناسونیک هم از ماژول همین چند شرکت فعال در این حوزه استفاده می‌کنند. پس منطقی نیست که ما این حجم از سرمایه‌گذاری را برای توسعه ماژول اصلی تلویزیون انجام دهیم و این ماژول از خارج وارد می‌شود.»

«خط تولید را داشتیم؛ بیشترین سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه بوده است»

تنهایی در پاسخ به این سوال که گلدیران چه حجم از سرمایه‌گذاری برای تولید این تلویزیون انجام داده است، می‌گوید: «ما چون قبلاً [برای محصولات ال‌جی] در زمینه خط تولید و ماشین‌آلاتِ آن، سرمایه‌گذاری سنگینی انجام داده بودیم، از همان سرمایه‌گذاری و خط تولید استفاده شده و خود مسئولینی که در کره بودند نیز کمک کردند تا از نظر فنی، کیفیت محصول جدید، کیفیت بالایی باشد، چون تجربه‌ همکاری با کره‌ای‌ها خیلی برای ما خوب بوده است. حالا ما داریم از همان تجارب، یک محصول باکیفیت توسعه می‌دهیم. اما بیشترین سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه انجام شده تا کیفیت متناسب باشد. امیدواریم این محصول مورد رضایت مردم باشد و کمبود کالا نیز در بازار کمتر شود.»

قائم مقام گلدیران در خصوص قیمت این تلویزیون نیز می‌گوید که قرار است جی‌ پلاس با رنج قیمتی متناسب‌تر و پایین‌تری از محصولات ال جی در بازار عرضه شود: «جی پلاس یک برند داخلی است و به همین دلیل با قیمتی هم رنج با محصولات داخلی و با گارانتی گلدیران در بازار عرضه می‌شود.»

چرخش گلدیران به چین بعد از تحریم‌های کره و محدودیت‌های بانک مرکزی

به نظر می‌رسد اصلی‌ترین دلیلی که گلدیران تصمیم گرفته تا برند و تلویزیون‌های جی پلاس را توسعه دهد، مشکلات در تامین کالا و قطعه از شرکای کره‌ای بوده است. تنهایی اشاره می‌کند که این شرکت‌ها در ۸ ماه اخیر به دلیل تحریم‌ها قادر نبوده‌اند به ایران کالا یا خدمات دهند، هرچند او خبر می‌دهد که این موضوع اکنون برطرف شده است و طرف‌های کره‌ای آمادگی‌شان را برای همکاری مجدد با ایران اعلام کرده‌اند. تنهایی می‌گوید:

«دو بحث وجود داشت. هم تحریم از سوی کره و هم مشکل تخصیص و تامین ارز از سوی بانک مرکزی. به خاطر تحریم‌ها از کره نمی‌توانسیم کالا دریافت کنیم. بعضی از شرکت‌های کره‌ای ۸ ماه است که به ما کالا و قطعه نداده‌اند. وقتی هم که قطعه نباشد، خط تولید می‌خوابد. ما قطعاتی را که داشتیم، با سختی بسیار تولید و سعی کرده‌ایم به نوعی در بازار عرضه کنیم که کارخانه تعطیل نشود. کارخانه گاهی تا ساعت ۱۱ الی ۱۲ ظهر کار کرده‌ است اما هیچ وقت تعطیل نشده است تا کارکنان آن مشغول به کار باشند. به تازگی کره‌ای‌ها اعلام کرده‌اند که ما سفارش‌ها از ایران را قبول می‌کنیم و ما هم امیدواریم محدودیت‌های بانک مرکزی برطرف شود. با مدیران حوزه بین‌الملل بانک مرکزی جلساتی داشته‌ام و آنها هم تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا محدودیت‌ها رفع شود. نکته مهم البته این است که ما اگر الان اقدامات تامین کالا را انجام دهیم، رسیدن کالا به ایران بین ۲ الی ۳ ماه طول می‌کشد. امیدوارم بتوانیم قطعات‌مان را به موقع برسانیم تا تامین کالا در بازار انجام شود.»

اگرچه قائم مقام گلدیران اشاره می‌کند که ال‌ جی رضایت داده تا برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه فعال در ایران، گلدیران به سراغ تولید برند داخلی برود اما به نظر می‌رسد در این میان محدودیت‌هایی نیز وجود دارد.کاوه مفتخری، مدیر بازاریابی ال‌جی در ایران در گفتگو با دیجیاتو اشاره می‌کند که قرار نیست محصولات جی پلاس شرکت گلدیران، در فروشگاه‌های ال‌ جی به فروش برسند:

کاوه مفتخری، مدیر بازاریابی شرکت ال جی الکترونیکس ایران«یک شرکت ایرانی به نام گلدیران، مشغول کار روی یک محصول جدید است که پنل‌های آن را از چین وارد کرده است. در نهایت هم این محصول در فروشگاه‌هایی که برندشاپ ال‌جی هستند عرضه نخواهد شد. این محصول در فروشگاه‌هایی که همه برندها در آن فروخته می‌شود یا هایپرمارکت‌ها به فروش خواهد رسید.»

محصولات جدید لوازم خانگی جی پلاس رونمایی شد

مفتخری در پاسخ به این سوال که آیا فعالیت جدید شرکت گلدیران در روابط ال جی با گلدیران تاثیرگذار خواهد بود یا خیر، این اتفاقات را در دنیای کسب‌وکار عادی تلقی می‌کند و می‌گوید:

«در حال حاضر خیر، چراکه اساساً تلویزیون‌های جی‌ پلاس قرار است از نظر سطح قیمتی با تلویزیون‌های ال‌جی تفاوت داشته باشد. شرکت «مادیران» هم شریک تجاری ما است و خط تلویزیون را ما به آنها داده‌ایم، اما امروز مشغول تولید تلویزیون‌های «ایکس ویژن» است. این یک مسئله معمول است و حتی خود ال‌جی هم برای پاناسونیک و سونی پنل تولید می‌کند. پس در نهایت در فضای بیزینس، این‌ها اتفاقات غیرمعمولی نیستند. مسئله اینجاست که هیچ‌کدام از اجزای این تلویزیون ارتباطی به ال‌جی‌ ندارد و تنها نقطه اشتراک این است که گلدیران به عنوان نماینده ال‌جی در ایران، مشغول اینکار شده است. اجازه هم ندارد تا این محصول را در برندشاپ‌های ال‌جی به فروش برساند چون اساساً برندشاپ متعلق به ال‌جی است.»

اکنون باید منتظر ماند و دید که در نهایت گلدیران، تلویزیون‌های برند جی پلاس را با چه قیمت و کیفیتی به دست مشتری ایرانی خواهد رساند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *